Empty

Total: 0,00 zł

Woda z kranu.

To jest dopiero makiaweliczne posunięcie - przekonanie połowy świata, że woda z kranu nadaje się tylko do zmywania naczyń i prania, a przesiąknięta plastikiem woda w butelkach jest czysta, zdrowa i trendy.

Producenci wód butelkowanych wpoili nam, że ich produkty są lepsze od tzw. „kranówki”. Tymczasem okazuje się, że woda butelkowana jest najczęściej słabiej zmineralizowana niż ta płynąca w wodociągach. Ten błąd w naszym myśleniu wynika z faktu, że w sklepach większość markowych wód to tak naprawdę wody źródlane, a nie mineralne. Mało tego, większość dostępnych w naszych sklepach butelkowanych wód to...filtrowane wody kranowe!

Istnieje co prawda różnica między wodą mineralną a źródlaną: ta pierwsza jest wzbogacana o dodatkowe pierwiastki, podczas gdy źródlana, podobnie jak „kranówka” pobierana jest ze studni głębinowych. Głównym hasłem marketingowym stosowanym w reklamach jest zapewnienie, że ta konkretna woda jest lepsza, ponieważ pochodzi z górskich źródeł. W rzeczywistości jednak jest do DOKŁADNIE TO SAMO za o wiele wyższą cenę.

Woda z kranu w Polsce jest w 100% bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania.

Sama woda podawana do sieci wodociągowej jest uzdatniana, to znaczy poddawana jest wielu procesom oczyszczania, począwszy od filtracji z zanieczyszczeń mechanicznych przez koagulację i dezynfekcję. Oczyszczanie wody, jej uzdatnianie, jest procesem niezbędnym, jednak gdy używano w tym celu dużych ilości chloru, pogarszał się smak i zapach wody, traciła także cenne minerały. To dlatego preferuje się dzisiaj ozonowanie wody i wykorzystanie do jej oczyszczania węgla aktywowanego oraz sięganie jedynie po minimalne ilości chloru w celu jej dezynfekcji. Tak uzdatniona woda jest smaczniejsza, lepiej pachnie, do tego nie jest pozbawiona minerałów.

Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjne w ramach kontroli wewnętrznej prowadzą badania jakości wody dostarczanej konsumentom w celu oceny jej przydatności do spożycia.

Jednocześnie, Inspekcje Sanitarne odpowiedzialne są za nadzór nad jakością wody w ujęciach i u konsumentów pod kątem wtórnych zanieczyszczeń w sieci wodociągowej (próbki wody pobierane są również na tzw. końcówkach wodociągów, czyli m.in. w naszych domach i budynkach użyteczności publicznej). Badania w ramach monitoringu jakości wody prowadzone są przez Laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Reasumując: woda z kranu sprawdzana jest dokładniej i obowiązują ją ostrzejsze obostrzenia niż wodę butelkowaną. Zachęcamy więc serdecznie do picia wody z kranu.